Capture

تقویم حجامت ۱۴۰۲
درباره تقویم حجامت ۱۴۰۲
سالنامه یا تقویم حجامت ۱۴۰۲ که در ادامه مشاهده می‌کنید از طب شیعه استخراج شده است. این سالنامه، با توجه به برخی منابع در دسترس تهیه شده است و بنابر گفته مرحوم مجلسی معلوم نیست ماه‌های شمسی و رومی وارده در روایات با آنچه امروزه مرسوم است، تطابق داشته باشد. در صورت ضرورت انجام حجامت در ایّام قمر در عقرب یا ایّام نامناسب دیگر که در تقویم حجامت ۱۴۰۲ زیر مشخص شده است.

ضرورت و اهمیت حجامت
در باب اهمیت حجامت همین بس که پیامبر اسلام (ص)، انجام حجامت و خون گیری را از سنت های انبیای الهی دانسته اند و حکمای طب سنتی مانند ذکریای رازی، سید اسماعیل جرجانی، زهراوی و … نیز همگی از حجامت به عنوان روشی درمانی در انواع بیماری ها نام برده‌اند. برای بهره‌مندی از فواید حجامت بهتر است آداب حجامت را رعایت کنید. با دقت به تقویم حجامت و در نظر گرفتن بهترین روز هفته برای حجامت می‌توانید تاثیر این عمل را چند برابر کنید.

سه توصیه مهم یعنی قرائت آیه الکرسی، سه بار طلب خیر از خداوند متعال و ذکر شریف صلوات فراموش نشود. پرداخت صدقه و قرائت سوره های شریف معوّذتین هم می تواند توصیه های مقبولی باشند.

تقویم-حجامت-6-ماهه-اول-1402-722x1024

چند توصیه مهم
حجامت یک روش درمانی موثر در طب ایرانی است، اما انجام خودسرانه آن بدون بررسی پزشک متخصص می تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد. به جای تبلیغ گسترده حجامت در ایّام حزیران، ایّام دیگری که در احادیث شریف ذکر شده و دارای سندیت قوی تر و توجیه علمی مناسب تری هستند را ملاک قرار دهید.
به عزیزانی که قصد انجام حجامت در این روزها را دارند یادآوری کنید که هم استناد این احادیث به حضرات معصومین علیهم السلام قطعی نیست و هم تعیین دقیق روزهای مذکور در روایت ممکن نیست. لذا بهتر است هم حجامت کننده و هم حجامت شونده به نیت تقرّب و رجاءً اقدام به حجامت کند.
با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب طوری عمل کنید که قواعد صحیح اجرای حجامت در این دو روز به خوبی رعایت شود و ازدحام مراجعین باعث نقض ملزومات علمی انجام حجامت و واجبات تکریم مراجعین نگردد. اینکه چه روزهایی برای حجامت خوب است را در تقویم حجامت ارائه شده می‌توانید مشاهده نمایید.

تقویم-حجامت-6-ماهه-دوم-1402-722x1024

تست مزاج شناسی
حجامت یکی از روش‌های درمانی توصیه شده در طب سنتی است که آثار اعجاب انگیزی در سلامت افراد دارد اما شناخت مزاج افراد قبل از حجامت و تیغ کشیدن از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین به شما توصیه می‌کنیم قبل از انجام حجامت مزاج خود را بشناسید.

راهنمای تقویم حجامت ۱۴۰۲
به طور کلی اگر بخواهیم مشخص کنیم که چه روزهایی برای حجامت خوب است باید گفت که روزهای مناسب حجامت شامل روزهای ۱۲ تا ۱۵، روزهای ۱۷،۱۹،۲۱ و پنجشنبه آخر هر ماه قمری می‌شود. روزهای خاص و ویژه برای حجامت شامل

روزهای ۷ و ۱۴ ماه رومی حزیران که بنابر بعضی تقویم ها، مطابق ۳۰ خرداد و ۶ تیر و بنابر برخی تقویم ها، مصادف با ۲۹ خرداد و ۵ تیر است.
اولین سه شنبه ماه رومی آذار (۲۹ اسفند ماه)
روزهای سه شنبه ای که مصادف با ۱۷، ۱۹ یا ۲۱ ماه قمری می شود. (۱۶ خرداد، ۱۷ مرداد، ۱۴ شهریور، ۱۱ مهر، ۱۴ آذر، ۱۲ دی، ۸ و ۲۹ اسفند)
در صورت تداخل روزهای مناسب و نامناسب بهتر است حجامت به موارد ضروری محدود شود.

روزهای نامناسب برای حجامت شامل ۱. روزهای جمعه ۲. روزهای چهارشنبه ۳. ماه مبارک رمضان و ۴. ماه رومی کانون اول (از ۲۳ آذر تا ۲۳ دی) می شود. تمام موارد ذکر شده در تهیه و تدوین تقویم حجامت ۱۴۰۲ زیر رعایت شده و با مشاهده آن می‌توانید بهترین روز هفته برای حجامت را انتخاب کنید.

منبع : طبایع

WhatsApp Image 2022-07-20 at 3.28.09 PM

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>